Facebook/ KSW

Boks vs MMA – co warto wiedzieć?

Boks i mieszane sztuki walki podążają równoległymi ścieżkami, ale warto pamiętać, że są to przede wszystkim różne dyscypliny sportowe. Aby znaleźć najbardziej optymalną dla siebie aktywność na ringu, warto zgłębić zawiłości każdej z tych sztuk walki.

W boksie klasycznym przeciwnicy zadają sobie nawzajem ciosy w głowę i ciało, a robią to wyłącznie rękami. Podczas walki bokserzy są zobowiązani do pozostawania na nogach. MMA ma jednak swoje pierwsze różnice: dozwolone są ciosy i kopnięcia, zawodnicy mogą walczyć w pozycji stojącej lub leząc na ringu.

Jeśli chodzi o publiczność tych dyscyplin sportowych, to również istnieją swoje różnice. Boks można uprawiać w młodym wieku lub jako osoba dorosła. Nie można tego samego powiedzieć o MMA, ponieważ na emeryturę tutaj przechodzą dużo wcześniej. Ale jednak, warto zauważyć, ten fakt, że to właśnie MMA dominuje nad boksem dzięki swojej widowiskowości i dynamice, przyciągając w ostatnim czasie coraz większą liczbę widzów na całym świecie. Zakłady MMA oraz ich statystyki pokazują, że zainteresowanie współczesnego kibica MMA wzrosło o ponad 27% w stosunku do początku roku 2020.

Warto uświadomić sobie, że różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami sztuk walki polega nie tylko na jej technice. Wyposażenie zawodników walczących w boksie i MMA (rękawice, kask obronny itp.) również mają swoje różnicę.

Jeśli chodzi o kontuzje, to ani boks, ani MMA nie mogą zagwarantować nikomu bezpiecznej kariery. Jednak biorąc pod uwagę ten fakt, że w boksie wiele ciosów zadawanych jest w głowę, prawdopodobieństwo wystąpienia urazów głowy jest dużo większe. Ponadto siła ciosów w boksie jest też większa, dlatego obrażenia boksera są często poważniejsze. Jednak w przypadku wymuszonych walk ulicznych najczęściej preferowany jest również boks, zwłaszcza zimą, gdy lód uniemożliwia skuteczne działanie. Zgodnie z zasadami boksu można szybko zakończyć toczącą się walkę jednym ciosem, natomiast w metodzie MMA traci się kilka kluczowych sekund na wybór właściwego ataku.

Podejmując decyzję na korzyść boksu lub MMA, warto zrozumieć kolejny wartościowy fakt, który dotyczy siły ataków w każdej z tych walk, gdyż różnica między nimi jest naprawdę znacząca. W przypadku boksera główny nacisk kładzie się na technikę ręczną, dlatego 2-3 konkretne uderzenia często kończą walkę. U zawodników MMA, w zależności od sytuacji na ringu, można stosować różne gatunki walki, a jednoczesne użycie w ataku kończyn górnych i dolnych zmniejsza siłę ciosów.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że oprócz sztuk walki, takich jak MMA i boks, istnieje wiele innych, mniej traumatycznych, ale nie mniej dynamicznych sportów. Więcej informacji na temat każdego z nich można znaleźć na tej platformie – https://vulkan39.bet/pl/sports. Jeśli jednak koncentrujesz się tylko na tych dwóch dyscyplinach, powinieneś zwrócić uwagę na następującą poradę:

Wybierając wśród dwóch sportów walki dla młodzieży oraz początkujących zawodników, należy preferować jednak sporty MMA, gdy do tego jest oczywiście chęć. Prawda jest taka, że w starszym wieku trudniej będzie wykazać się dużą aktywnością, która jest po prostu niezbędna przy uprawianiu mieszanych sztuk walki. Ale jednak dla ogólnej przyjemności i poprawy kondycji fizycznej najlepszym wyborem jest oczywiście typowy boks. Możliwości MMA są jeszcze zupełnie niezbadane, a jednak w realnym świecie wiele osób decyduje się na uprawianie boksu.

Kategorie
NEWS

Leave a Reply

Powiązane

 • Mariusz Pudzianowski
  KSW

  Lewandowski o title shotcie Pudzianowskiego: Czy to ma sens?

  Nad taką możliwością zastanawiał się Martin Lewandowski w rozmowie dla WP Sportowe Fakty. Na ten moment współwłaściciel KSW wyraźnie waha nad przyszłością „Pudziana”. Niektórzy twierdzą, że po pokonaniu Michała...
 • KSW

  Filip Stawowy zawodnikiem KSW!

  Organizacja KSW ogłosiła kolejny transfer. Kontrakt z największą polską organizacją MMA podpisał Filip Stawowy (9-2). Na dzień dzisiejszy nie wiadomo kto będzie jego przeciwnikiem, jednak bardzo prawdopodobne jest, że...
 • KSW

  Ricardo Prasel liderem w rankingu kategorii ciężkiej!

  Ricardo Prasel (13-3) awansował na pierwsze miejsce w rankingu kategorii ciężkiej w KSW. Wyprzedził Darko Stosicia (16-5) oraz Mariusza Pudzianowskiego (17-7 1 N/C). Na piątym miejscu został sklasyfikowany ostatni...
 • KSW

  Jakub Wikłacz vs. Bruno Santos na KSW 71!

  Organizacja KSW ogłosiła kolejne zestawienie, które zobaczymy na gali KSW 71! Będzie to pojedynek zakontraktowany w limicie kategorii koguciej, w którym Jakub Wikłacz (12-3-1) podejmie Bruno Santosa (10-3). Jakub...

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.