Krzysztof Jotko UFC 244
Zdjęcie: bloodyelbow.com

Na widelcu: Analiza walki Krzysztof Jotko vs Eryk Anders

Czy Polak będzie kontynuował serię zwycięstw?

Zapraszamy do lektury analizy walki Krzysztofa Jotko z Erykiem Andersem. Zmierzą się podczas gali UFC on ESPN 8 w Jacksonville.

Krzysztof Jotko (21:4)
Walczący w specyficzny i niewygodny sposób mańkut. Jest mobilny, sprawnie korzysta z prostych, często włącza krosy, świetnie czerpie użytek ze swoich łokci, często w kontrze. Kopie na każdej wysokości, używa kopnięć frontalnych, obrotowych zarówno na korpus jak i głowę, odwołuje się też sporo do kolan. Ma niezłe ofensywne zapasy, w tempo schodząc w nogi przeciwników, dobrze sprowadza haczeniami. Defensywnie prezentuje się dobrze, jest trudny do przewrócenia, czasem potrafi świetnie skontrować próbę obalenia. Wydaje mi się, że jeszcze większy problem stanowi utrzymanie go w parterze, w którym natomiast jest bardzo sprawny. Może się pochwalić bardzo mocną kontrolą i ciężkim g’n’p. Chętnie szuka krucyfiksa, spuszcza sporo łokci z góry, umiejętnie odnajdując się w każdej pozycji. W klinczu również jest bardzo sprawny, zaprzęgając do działania kolana i łokcie, dłuższymi fragmentami kontrolując przy siatce rywali. Kondycja jest solidna. Szczęka nie jest zbyt twarda, ale chroni jej walcząc w wyrachowany sposób.


Eryk Anders (13:4)
Niebezpieczny, twardy, doświadczony zawodnik. W stójce zawsze ochoczo wywiera presję. W obszarze bokserskim preferuje raczej ciosy sierpowe i podbródkowe,ale zdarza mu się odpalić kombinację 1-2. Częściej odwołuje się do boksu niżeli kopnięć, ale w tym obszarze posługuje się czasem mocnymi low-kickami, a także kopnięciami okrężnymi. Jest niebezpieczny, uderza bardzo mocno i należy unikać z nim wymian w półdystansie. Jego ofensywne zapasy są okej, ale nie robią szału. Nieźle broni się przed obaleniami, w pewnej mierze dzięki sile. W klinczu natomiast nie prezentuje nic specjalnego i opiera się w nim tylko na fizyczności. Często sam wpada w tę płaszczyznę nieuważnie rozpuszczając obszerne ciosy. Jego parter prezentuje się dosyć słabo, nie posiada większych umiejętności zarówno walcząc z góry jak i z pleców. Kondycja jest mocna, ma też spore serce do walki i twardą szczękę.

Pojedynek
W stójce Jotko powinien sprawić Amerykaninowi problemy mobilnością,prostymi oraz szerokim arsenałem kopnięć, na które stacjonary Anders jest podatny. Sukcesów Polaka upatruję w niskich kopnięciach. Przy wyprowadzaniu nich jednak musi być czujny i unikać przewidywalności, gdyż z pewnością nie chce dostać kontry od niebezpiecznego rywala. Eryk mimo wywierania presji jest w niej dosyć bierny, dzięki czemu przez pewną część walki pozostawi Krzysztofowi miejsce na kopnięcia. Także w klinczu Polak będzie miał wyraźną przewagę. Wydaje mi się, że reprezentant ATT będzie miał problem z przewróceniem Amerykanina, ale jeśli mu się to uda to powinien go zdominować z góry. Niemniej, Krzysztof nie może się pochwalić twardą szczęką a Anders uderza mocno, próba nieuwagi w stójce czy klinczu i Eryk może ulokować na szczęce rywala jakąś bombę. Podsumowując, spodziewam się przewagi Polaka w każdej płaszczyźnie, dzięki czemu dowiezie walkę do decyzji, choć być może nie bez chwil grozy.

Predykcja: Krzysztof Jotko przez decyzję

Przeczytaj też: Wyniki ważenia przed UFC w Jacksonville

Kategorie
AnalizaNEWSUFC

Leave a Reply
Powiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.