Obstawianie sportów walki – jak do tego podejść?

Obstawianie sportów walki w ostatnich latach stało się popularniejsze w naszym kraju ze względu na sukcesy poszczególnych zawodników, a także rozwój MMA. Spory wpływ na taki stan rzeczy miały również federacje Freak Fight. Jedną z nich jest FAME MMA. W jaki sposób obstawiać poszczególne eventy?

Obstawianie sportów walki

W przeszłości sporty walki kojarzyły się głównie z boksem, ponieważ MMA nie było aż tak rozwinięte w naszym kraju, a przede wszystkim również nie było szeroko dostępne w telewizji. Tym samym większość graczy koncentrowała swoją uwagę na wydarzeniach, o których słyszeli, a także mieli wstępne pojęcie na temat zawodników. Obecnie można powiedzieć, że boks nadal jest popularny, jednak MMA zdecydowanie rozwinęło się w porównaniu do przeszłości. Obstawiając MMA praktycznie w każdy weekend masz dostępny event pod batutą innej organizacji, czy to KSW, czy UFC, a nawet FAME MMA.

Jak obstawiać FAME MMA?

FAME MMA obstawianie nie jest łatwym zadaniem, a wręcz o wiele trudniejszym niż w przypadku typowania pojedynków na KSW, czy UFC. Dlaczego? Wszystko za sprawą nieprzewidywalności, gdyż tak naprawdę ciężko oszacować, jakimi umiejętnościami dysponują poszczególni zawodnicy, którzy przykładowo wcześniej nie mieli styczności z oktagonem, a także sportami walki.

Obstawianie FAME MMA po kursach również nie jest z reguły dobrym wyborem wszystko za sprawą tego, że często, gdy analitycy nie wiedzą, kto może mieć większe szanse w pojedynku, wystawiają podobne kursy, a następnie reagują na typy klientów, a te często powiązane są bardziej z kwestią sympatii, aniżeli realnych umiejętności. Idealny przykład na potwierdzenie takiej tezy mieliśmy podczas debiutu Nitrozyniaka w oktagonie FAME MMA. Większość graczy obstawiała jego zwycięstwo, ze względu na popularność i sympatię. Takie zakłady nie były jednak dobrym wyborem, ponieważ underdog z bardzo wysokim kursem wygrał i zaskoczył sporą część publiczności, a także typerów.

Obstawianie FAME MMA jest możliwe co kilka miesięcy, ponieważ taką częstotliwością odbywają się kolejne eventy o charakterze freak fightów. Tym samym kibice, a także typerzy zazwyczaj są spragnieni walk, a także obstawiania, ponieważ kolejne konferencje rozgrzewają emocje i budują napięcie.

Czym różni się obstawianie KSW i FAME MMA?

Czysto teoretycznie, obstawianie FAME MMA, a także KSW ma ze sobą wiele wspólnego, ponieważ bukmacherzy oferują podobne rynki dotyczące typowania sportów walki. Są tam zakłady na liczbę przewalczonych rund, sposób zakończenia pojedynku, a także specjalne propozycje, które są opracowane szczególnie pod konkretny event. Oczywiście możesz również typować, czy walka zakończy się przed czasem, czy też. Różnice są jednak takie, że w przypadku pojedynków na galach freak fightowych musisz odpowiednio zapoznać się z regulaminem. Często są walki, które mimo tego, że toczone są w oktagonie, to odbywają się na zasadach K1 czy też boksu, a to znacząco zmienia podejście do typowania. Jeśli interesujesz się sportami walki, to pewnie słyszałeś też o opcji walki bez limitu czasu, w której zawodnicy walczą do upadłego. W takim przypadku nie będą dostępne w ofercie do obstawiania FAME MMA zakłady na liczbę rund, ponieważ nie miałoby to żadnego sensu i powiązania z regulaminem.

Na galach KSW obstawianie jest łatwiejsze, ponieważ zasady są zawsze takie same. Pojedynki o pas mistrzowski są toczone na dystansie 5 rund, natomiast w przypadku klasycznych potyczek – są to 3 rundy po 5 minut. Do tej pory nie było możliwości, aby walka odbyła się bez limitu rund, czy też czasu i raczej nie zmieni się to w najbliższej przyszłości.

Jak obstawiać KSW?

W przypadku największej federacji sportów walki w naszym kraju, obstawianie jest teoretycznie łatwiejsze. Po pierwsze – analitycy mają większą znajomość umiejętności poszczególnych zawodników, a także mogą to zostawić z innymi zawodowymi walkami. W FAME często jest to wykluczone, ponieważ freak fighterzy zazwyczaj nie mają zbyt wiele wspólnego z oktagonem. Oczywiście mogą się zdarzyć wyjątki, jednak w przypadku przecieku, kursy bukmacherskie bardzo szybko są dostosowane do prawdopodobieństwa wygranej.

Obstawianie KSW mimo tego, że analitycy mają szersze pole do popisu i większą wiedzę nie jest dobrym wyborem, jeśli chcesz puścić kupon po kursach i bez większej analizy. Szanse na trafienie nie będą duże i patrząc na ostatnie eventy, nie brakowało w nich niespodzianek.

W przypadku obstawiania KSW warto jest korzystać ze statystyk, ponieważ w Internecie nie brakuje stron, które nie tylko pokazują ostatnie walki poszczególnych zawodników, ale również ich bilans, a także procentowy i liczbowy wykres dotyczący zwycięstw i porażek. Na jego podstawie możesz dopasować, jakim stylem walczy konkretny fighter, a także ewentualnie zestawić go z przeciwnikiem. Nie musisz wcale oglądać wszystkich eventów, aby dobrze obstawiać KSW, jednak nie ma wątpliwości, że byłoby to pomocne dla lepszej analizy.

UFC – sukcesy Polaków

W ostatnich latach nie brakuje również sukcesów Polaków w największej i najlepszej federacji sportów walki na świecie, czyli UFC. W przeszłości tytułem mistrzyni w swojej kategorii wagowej mogła się pochwalić Joanna Jędrzejczyk. Polka już jednak zakończyła swoją karierę. Szanse na pas mają za to Jan Błachowicz, który jest coraz bliżej kolejnego title shota, a także Mateusz Gamrot. W przypadku tego ostatniego pojawiły się drobne komplikacje, po ostatniej przegranej z Dariushem, jednak nie ma wątpliwości, że w oktagonie zmierzyło się dwóch zawodników o niesamowitych umiejętnościach.

Obstawianie UFC jest możliwe co tydzień, ponieważ z taką regularnością odbywają się kolejne eventy. Musisz jednak widzieć, że najważniejsze są gale numerowane, na których dochodzi do największych pojedynków. W przypadku UFC Fight Night, raczej są to trochę mniejsze nazwiska, co jednak nie oznacza, że brakuje im umiejętności. Po prostu jeszcze nie zasłużyli na występ na numerowanej gali. Od UFC Fight Night zaczynał również Mateusz Gamrot.

Obstawianie UFC jest podobne do KSW, ponieważ zakłady dostępne na poszczególne pojedynki są zbliżone, a dodatkowo zasady dotyczące rund również nie odbiegają od siebie znacząco.

Podsumowanie

W zakładach bukmacherskich możesz obstawiać różne sporty walki – boks, MMA, czy też zapasy. Obecnie najpopularniejsze są zakłady na MMA, a szczególnie KSW i UFC. Swoją publikę ma jednak także FAME MMA, które pozytywnie wpłynęło na rozwój dyscypliny, a także zainteresowanie wśród młodszej publiki.

Obstawianie sportów walki rządzi się swoimi prawami i w przypadku każdej federacji, trzeba wziąć pod uwagę oddzielne czynniki, które wpływają na ostateczne szanse powodzenia kuponu. Sporty walki można obstawiać u różnych bukmacherów, którzy otrzymali licencję Ministerstwa Finansów na przyjmowanie i udzielanie zakładów wzajemnych w Polsce.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

Kategorie
Artykuł

Leave a Reply

Powiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.