Whittaker Till
Zdjęcie: Insider.com

Na widelcu: Analiza Robert Whittaker vs Darren Till

W walce wieczoru dzisiejszej gali UFC zmierzą się ze sobą dwaj czołowi zawodnicy wagi średniej, kogo ręka zostanie wzniesiona do góry?

Robert „Bobby Knuckles” Whittaker (20:5)

Były mistrz kategorii średniej powracający po utracie pasa w starciu z Israelem Adesanyą. Jest strikerem polegającym na błyskawicznym skracaniu dystansu, korzysta ze stylu doskok-odskok. Jego głównym narzędziem w obszarze bokserskim jest lewy sierp. Chętnie używa też szybkich jabów, także i prawa ręka działa u niego w charakterze haka bądź krosa. Umiejętnie wykorzystuje łokcie w klinczu i półdystansie. Atakuje kopnięciami na różnych wysokosciach, okrężnymi, frontalnymi, celuje często w kolano. Jego znakiem rozpoznawczym w tym aspekcie jest jednak high’kick, którego sprawnie ustawia sobie zwodami, ciosami.

Jego zapasy ofensywne są solidne, ale rzadko z nich korzysta. W starych walkach widać było w jego poczynaniach grapplerskich przyzwoitą kontrolę, ale pokazał ją na tle niskiego poziomu opozycji. Obrona przed obaleniami jest bardzo dobra, piekielnie trudno go skontrolować.  Kondycja jest solidna, szczęka niegdyś była twarda, ale kto wie w jakim stopniu wyniszczyły go wojny i kontuzje, a także ciężki nokaut w ostatniej walce. Niemniej, charakteru mu odmówić nie można.

Darren „Gorilla” Till (18:2)

Wraca po udanym debiucie w wadze średniej, pokonał Kelvina Gasteluma. Jest dysponującym dobrymi warunkami fizycznymi, walczącym z odwrotnej pozycji strikerem. Co ciekawe, czuje się komfortowo zarówno w walce na dystans, w obszarze kontrującym jak i wywierając presję. Polega w sporej mierze na swojej lewicy, ale potrafi bardzo inteligentnie wykorzystywać prawicę, którą wykorzystuje do kiwek i zwodzenia przeciwników do reakcji która ustawi ich pod atak (Głównie lewicą), umiejętnie zmienia tempo. Nieźle korzysta z jaba, kombinacji 1-2, rzadziej kontruje sierpowym lub hakiem, częściej tym drugim. Czasem próbuje obrotowego backfista, świetnie robi użytek z łokci w półdystansie, także we wspomnianej przed chwilą obrotowej formie. Wybornie kontroluje dystans, pracuje na nogach. Doskonale odchyla się przed atakami wykorzystując przepuszczanie ataków do kontrowania ich. Bardzo sprawnie zamyka też przeciwników na siatce.

Nie jest grapplerem, w przeszłości szukał obaleń, z góry częstując przeciwników mocnym g’n’p. Jego BJJ nie stoi jednak na dobrym poziomie, zwłaszcza od strony defensywnej. Obrona przed obaleniami jest świetna, dysponuje solidną siła fizyczną, dobrze odnajduje się w klinczu, który umiejętnie rozrywa łokciami oraz korzysta z mocnych kolan. Ma twardą szczękę, duże serce do walki, solidną kondycję.

Konfrontacja

Whittaker może poszukać obaleń, ale wątpliwe że uda mu się sprowadzić czy skontrolować Darrena. Sądzę zatem że może poza krótkimi fragmentami klinczu inicjowanego być może przez Brytyjczyka, który będzie w ten sposób zwalniał tempo walki podczas szarż ze strony rywala. W tej płaszczyźnie obaj mogą się wymienić łokciami, gdyż umiejętnie je wykorzystują.

W dystansie obaj mogą odnotowywać sukcesy w obszarze kopnięć, ale przez mobilność Darrena Robertowi nie będzie łatwo dosięgać go tymi celującymi w kolano, dodatkowo, a może przede wszystkim Brytyjczyk będzie zagrażał przy tym kontrami. Obaj nieźle pracują prostymi, choć w samym dystansie większe sukcesy w tym wróżę mającemu przewagę warunków Tillowi. Robert może robić z nich użytek przy doskokach, zapewne próbując też złapać polegającego na odchyleniach przeciwnika na swoje wysokie kopnięcie. Ale o to nie będzie łatwo z powodu kontroli dystansu tego drugiego. Szybkie skracanie dystansu ze strony Roberta i odejście na boki, może stanowić dla Darrena problem. Jednak Australijczyk porusza się  w linii prostej i podczas samego szarżowania stanowi łatwy cel pod kontrę. Jeśli natomiast Darren mniej lub więcej razy dosięgnie jego szczęki czysto i precyzyjnie swoją lewicą, bardzo prawdopodobne że uda mu się znokautować przeciwnika.

I na ten rezultat postawię, Whittaker wraca po cięższym okresie, w ostatniej walce został znokautowany. Przeszedł przez wiele kontuzji, wojen, przyjął sporo ciosów. Może wygrać tę walkę, najpewniej przez nokaut, albo może jeśli uda mu się być aktywniejszym w dystansie.  Bardziej prawdopodobny jest ten pierwszy rezultat.

Predykcja: Darren Till przez KO/TKO

Przeczytaj też: Darren Till uważa się za lepszego strikera niż Whittaker. Ten nie pozostaje dłużny w uprzejmościach.

Kategorie
AnalizaNEWSUFC

Leave a Reply

Powiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.