Masvidal nie dla Usmana
Zdjęcie: TheSun

Na widelcu: Analiza walki Kamaru Usman vs Jorge Masvidal

Walka wieczoru gali UFC 251. Pierwotnie z Kamaru Usmanem miał walczyć Gilbert Burns. Wypadł jednak z rozpiski przez obecność koronawirusa w organizmie.

Kamaru „Nigerian Nightmare” Usman (16:1)

Niesamowity w ostatnich walkach, mistrz wagi półśredniej. Jest piekielnie silnym fizycznie zapaśnikiem. Obala głównie w klinczu, wejściami w nogi, wyniesieniami. Na środku potrafi jednak dynamicznie zejść do nóg. Jeśli nie jest w stanie sprowadzić to męczy rywali w klinczu próbami obaleń, ciosami na korpus. Ciężki z góry, ciasno kontroluje przeciwników i aktywnie zadaje ciosy na głowę i korpus. Zdarza mu się wpadać w poddania, ale zachowuje spokój i zwykle bez problemu z nich wychodzi. Sam nie próbuje ich zbytnio, ale raz na jakiś czas zdarzy mu się zagrozić jakąś próbą. W stójce wywiera presję, narzuca mocne tempo. Nieźle pracuje prostym i składa kombinacje, ochoczo atakuje korpus zarówno za pomocą uderzeń jak i kopnięć, głównie frontalnych i na łydkę. Jest twardy, ma świetne cardio. Stać go zarówno na 5 rund walki w wysokim tempie na nogach jak i 25-minutowe, aktywne zapasy.

Jorge „Gamebred” Masvidal (35:13)

Otoczony ostatnio sporym hypem, bardzo doświadczony zawodnik. Jest strikerem. Na nogach dobrze korzysta z ciosów prostych, składa kombinacje, jest kreatywny, dobrze czyta przeciwników. Jego głowa jest ruchliwa, doskonale zwodzi i zmienia tempo, korzysta z kiwek. Ma świetne wyczucie dystansu, jest szybki, walczy z obu ustawień. Chętnie odwołuje się także do kopnięć na różnych wysokościach. Kopie okrężne, frontalne, a także na poziomie kolana, niskie. Świetnie wychodzi mu również kontrowanie ataków nożnych, przechwytywanie ich, rozpuszcza wtedy ciosy lub idzie po obalenie. Jest solidnym zapaśnikiem w ofensywie jak i defensywie, trudno go ustabilizować. Sprawny w parterze, gdzie dysponuje świetną obroną przed poddaniami, sam też potrafi nimi zagrozić, atakuje łokciami z góry i pleców. Kondycja jest dobra, szczęka twarda.

W stójce przewagę będzie mieć  Masvidal. Jego aktywność i defensywa będą jednak ograniczone przez zagrożenie zapaśnicze. Może to pomóc Nigeryjczykowi w odnotowywaniu sukcesów presją, low-kickami, pracy jabem. Jorge będzie jednak stanowił zagrożenie ze swoim mocnym uderzeniem, atakami nożnymi. Zwłaszcza że defensywa mistrza jest przeciętna.  Kopnięcia Jorge będzie musiał ograniczyć z powodu obaleń ze strony rywala. Myślę jednak, że Kamaru szybko zamknie Gamebreda na siatce.  Może mieć początkowo problem ze sprowadzeniem, bo TDD Jorge jest dobre, w parterze trudno go ustabilizować. Jednak Usman gdy ma problem z obaleniem, męczy w klinczu brudnym boksem – ochoczo atakuje korpus. Masvidal nie musi być w zwarciu, bo ma do zaoferowania niezłe rzuty, łokcie, kolana. Gdy Usman już obali i ustabilizuje, będzie  kontrolował i  prowadził ostrzał z góry. W poddanie raczej wątpię, Masvidal w parterze jest sprawny. Nie skreślam całkowicie Gamebreda, może znokautować, ale zdecydowanym faworytem jest Nigeryjczyk.

Predykcja: Kamaru „Nigerian Nightmare” Usman przez decyzję

Przeczytaj też: Jest pierwsza zapowiedź nowej walki wieczoru UFC 251! (Wideo)

Kategorie
AnalizaNEWSUFC

Leave a Reply

Powiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.