Czy rynek kryptowalut to hazard? Przegląd funkcji

Kryptowaluty to waluty cyfrowe zaprojektowane do funkcjonowania jako środek bezpiecznych transakcji dzięki kryptografii. Będąc cyfrowymi, nie mają stanu fizycznego, ale funkcjonują jako wirtualna opcja płatności, gdy są używane w handlu. Z tego powodu inwestowanie w kryptowaluty często porównywane jest do kasyno online bez weryfikacji, które kojarzone są z chęcią łatwego zarobku.

Kryptowaluty są uważane za rodzaj waluty o właściwościach podobnych do tradycyjnych walut, ale różnią się one tym, że są cyfrowe i nie zależą od banku w zakresie ich działania; wręcz przeciwnie, opierają się na systemie, ogólnie zdecentralizowanym, i sekwencji części, które mogą umożliwić ich działanie.

Ten sposób płatności jest tworzony na podstawie algorytmów matematycznych, które wykorzystują wiele serwerów do produkcji i obsługi.

Cechy kryptowalut

Główne cechy kryptowalut to:

  • Wykorzystują techniki szyfrowania lub kodowania (kryptografia), które zapewniają spokój ducha stronom zaangażowanym w transfer aktywów, ponieważ zapobiegają fałszowaniu lub powielaniu waluty cyfrowej.
  • Są wymienne jak tradycyjne waluty, ponieważ można je wymieniać na inne waluty.
  • Nie wymagają pośrednictwa banku ani osoby trzeciej; kontakt odbywa się od osoby do osoby, unikając w ten sposób kosztów pobieranych przez instytucje finansowe.
  • Twoje transakcje nie wymagają deklaracji tożsamości żadnej ze stron interweniujących.
  • Rozliczenia Twojego zakupu i sprzedaży załatwiane są w ciągu kilku minut. Chociaż płatności internetowe są na ogół szybkie, niektóre tradycyjne transakcje internetowe mogą wymagać więcej czasu.

Jakie są zagrożenia związane z kryptowalutami?

W spektrum ryzyka kryptowaluty są zdecydowanie bardziej ryzykowne. Musisz zrozumieć, jak i dlaczego ceny się zmieniają (w przeciwieństwie do firm, kryptowaluty nie publikują wyników kwartalnych). Prawdopodobnie wiesz, że czynniki takie jak relacje w mediach i ogólne nastroje (jak ludzie myślą o kryptowalutach w danym momencie) mogą wpływać na cenę, ale duże ruchy często następują bez ostrzeżenia. Zwykle wynika to po prostu z najbardziej fundamentalnego prawa podaży i popytu.

Oznacza to, że Twoja inwestycja w kryptowaluty może gwałtownie wzrosnąć lub spaść do ułamka jej wartości. Kryptowaluty są również niestabilne, ale to nie to samo, co ryzyko. Ryzyko wiąże się z zarabianiem lub utratą pieniędzy, gdy planujesz wstrzymać inwestycję. Zmienność odnosi się do amplitudy codziennych ruchów cen aktywów. W przypadku kryptowalut ruchy te są znaczące. W niektóre dni cena kryptowaluty, takiej jak Bitcoin, waha się o ponad 10%, co w przypadku większości akcji nie zdarza się często.

Jak inwestować w ryzykowne i niestabilne aktywa

Wiesz już, że kryptowaluty są ryzykowne i niestabilne. Czy to oznacza, że nie należy w nie inwestować?

Niekoniecznie. Przyjęcie profilu inwestycyjnego o bardzo niskim ryzyku może uchronić Cię przed poniesieniem znacznych strat, ale uniemożliwi również osiąganie dużych zysków. Nazywa się to kosztem alternatywnym i odnosi się do pieniędzy, które mógłbyś zarobić, nie ryzykując. Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie nadmiernego ryzyka jest uczynienie z niego niewielkiej części portfela. Jeśli zatrzymasz większość swoich inwestycji w aktywa o niskim ryzyku, takie jak fundusze ETF, z resztą możesz być nieco bardziej ryzykowny.

W ten sposób możesz skorzystać z niektórych korzyści. Na przykład, jeśli ta niewielka inwestycja zadziała, może znacznie poprawić Twój portfel, a jeśli stracisz znaczną część, utrzyma to wysokie cele inwestycyjne.

Kategorie
Artykuł

Leave a ReplyPowiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.