Oskar Piechota
Zdjęcie: Onet

Na widelcu: Analiza Oskar Piechota vs Andre-Marc Berriault

Polak ma szansę odbić się po trzech porażkach, ratując się tym samym przed zwolnieniem

Oskar Piechota (11:3:1)

Najgroźniejszą bronią Polaka jest parter. Bardzo sprawnie miesza elementy kontroli z g’n’p i szerokim arsenałem poddań. Zapasy ofensywne są nie najgorsze, obala głównie przy siatce, często haczeniami. W stójce natomiast walcząc z odwrotnej pozycji najchętniej zaprzęga do działania lewy sierp, często w kontrze, choć lubi odpalić również mocną prawą rękę. Odwołuje się czasem do ciosów na korpus i niskich kopnięć. Jest jednak momentami dosyć niedbały w defensywie. Wchodzi w wymiany, gubi się pod presją, często rzucając obszerne ciosy. Jako kontruderzacz, jest także  pasywny. Defensywa zapaśnicza jest przeciętna, ale trudno go ustabilizować. Aktywny z pleców, pracuje nad poddaniami, motylą gardą, upkickami, łokciami i ciosami, ma dobre przetoczenia. Kondycja i szczęka są podejrzane, piekielnie zwolnił w 2 rundzie walki z Meerschaertem. W ostatnich walkach był mocno rozbijany i mogło to zaważyć na jego odporności dosyć znacząco

Marc Andre Barriault (11:4)

Jest twardym, charakternym, mocno uderzającym brawlerem. Głównie preferuje obszerne, bite z pełną siłą sierpy. Umie walczyć z obu ustawień, czasem potrafi skontrować, czy użyć niskich kopnięć. Niemniej, jest przez większość czasu pasywny, a także łatwy do trafienia. Opiera ciężar na nodze wykrocznej, a ze swoją wysoko uniesioną gardą nadziewa się na ciosy na korpus. Czasem czytelnie wpada do zwarcia nadziewając się na kontry. Kanadyjczyk jest bardzo silny fizycznie, prezentując się solidnie zapaśniczo zarówno w ofensywie jak i defensywie. Co do tej drugiej sfery ma jednak pewną lukę, bo jak już wspomniałem, często trzyma podwójną gardę wysoko i jeśli schodzi się poniżej bioder podczas wywierania presji, można bez problemu go obalić. Z pleców natomiast wygląda słabo, choć nie najgorzej wychodzi mu wstawanie z parteru. Ma też duży problem z kontrolą z góry. Dobrze wypada natomiast w klinczu, gdzie spuszcza podbródkowe, kolana, łokcie. Kondycja jest mocna.

W stójce przewagę powinien mieć Kanadyjczyk, ale sądzę, że Piechota również ma tu pewne atuty. Barriault opiera ciężar na przedniej nodze przez co Oskar może skorzystać z niskich kopnięć, podobnie jak w walce z Meerschaertem. Jego lewy sierp, także w kontrze może pasować na czasem niedbałego w defensywie przeciwnika. Również często wysoko uniesiona przez tego drugiego garda może pasować pod ciosy na korpus.

Niemniej, główna wada Marca w stójce czyli pasywność akurat tutaj występuje także u jego przeciwnika. Natomiast Barriault będzie wywierał presję więc przy bierności obu, sędziowie mogą sprzyjać jemu. To Andre dysponuje mocniejszą szczęką od Oskara, który często wchodzi w wymiany i odsłania się, co narazi go tutaj na zagrożenie ze strony mocno uderzającego rywala. Dodatkowo, Barriault będzie dysponował przewagą kondycyjną.

Niewątpliwie jednak Gdynianin powinien poszukać tu obaleń. Jeśli uda mu się sprowadzić i ustabilizować przeciwnika – Ma w parterze ogromną przewagę i sądzę że nie prezentujący wiele z pleców Barriault zostałby kompletnie porozbijany i możliwie poskręcany przez Polaka przy takim scenariuszu. Mam natomiast wątpliwości czy Oskarowi uda się ta sztuka, gdyż obala on głównie przy siatce, najczęściej haczeniami. W tym obszarze natomiast Kanadyjczyk dysponuje solidną obroną przed obaleniami, w której pomaga mu duża siła fizyczna. Jeśli Piechota zdoła zwodzić przeciwnika w stójce, atakując  go i wywołując reakcję w postaci uniesienia wysoko rąk i zejść głęboko pod biodra, może go obalić. Nie walczył do tej pory jednak w ten sposób, w stójce rzadko bywa agresorem, a obala głównie w klinczu. W nim także to silniejszy Kanadyjczyk dysponujący niebezpiecznymi podbródkowymi a także ciężkimi kolanami i łokciami będzie miał przewagę.

Wydaje mi się zatem, że Kanadyjczyk będzie w stanie utrzymać walkę w stójce, a w tej skończyć walkę przed czasem.

Predykcja: Marc Andre Barriault przez KO/TKO

Kategorie
AnalizaUFC

Leave a Reply

Powiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.