Instagram/ norbert.daszkiewicz

Boks czy MMA – konfrontacja współczesności

Najbardziej popularne dyscypliny, wśród wszystkich sztuk walki są nadal – MMA i boks. To właśnie te dwa kierunki dobrze zakorzeniły się w naszym kraju i przez długi czas swojego istnienia zdążyli uzyskać wsparcie zarówno ze strony społeczeństwa, jak i na poziomie globalnym. Pojawienie się szkół juniorskich, zarówno jak i organizowanie najbardziej masowych turniejów i zawodów dla tych sportów w ostatniej dekadzie, pokazało również, że zainteresowanie młodego pokolenia – gwałtownie rośnie! Jednak dla przeciętnego widza, ramy i granice między tymi dwoma kierunkami stają się coraz bardziej rozmyte i prowadzić główne różnice już trudno. Który z tych sportów jest bardziej traumatyczny, jakie są główne różnice i na co warto zwrócić szczególna uwagę początkującemu sportowcu – czytaj dalej!

Walka stulecia – jaki sport wybrać?

I zanim dowiemy się, która z prezentowanych dyscyplin będzie dla ?iebie bardziej akceptowalna, warto jednak zauważyć: walki bokserskie pochodzą z czasów starożytnych, ponieważ wtedy walki na pięści zyskały popularność. Nowoczesna wersja boksu pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku i od tego czasu cieszy się stałą popularnością. MMA to absolutnie młody kierunek, który pojawił się na początku XXI wieku w USA. I chociaż istnieje wyraźna paralela między tymi dwoma sztukami walki, istnieje znacznie więcej różnic między nimi!

– Zdrowie i Sport

Mówiąc o sztukach walki, po prostu nie można nie wspomnieć o wysokich kontuzjach. MMA jest dynamicznym pojedynkiem kontaktowym i powoduje dużą liczbę obrażeń uczestników w jamie brzusznej, twarzy, nogach i rękach. I chociaż ten sport wygląda zbyt brutalnie, statystyki dowodzą, że w całej historii jego istnienia odnotowano tylko kilka zgonów.

Boks jest mniej dynamiczny, ale nie mniej niebezpieczny. Główne uderzenia sportowców są skierowane dokładnie w głowę, co prowadzi do wstrząsów mózgu i późniejszych chorób przewlekłych. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych na ringu walki bokserskie są nadal w bezwarunkowych antyliderach.

Ale pomimo obecnego obrazu, zakłady bukmacherskie MMA wyprzedziły popularność boksu już w pierwszym kwartale 2022!

– Konfrontacja sportowców – kto silniejszy?

Jak twierdzą sami sportowcy MMA, ten sport lubią oni za rozwiązane ręce. Ciosy są zadawane dosłownie całym ciałem, w tym i nogami. Taka taktyka jest łatwiej przyswajalna dla młodych sportowców, ponieważ w porównaniu z boksem program doskonalenia techniki i budowania siły jest znacznie prostszy.

Tradycyjny Boks ma na celu ćwiczenie działań tylko rękami. Skuteczność uderzeń profesjonalnych sportowców jest taka, że runda może zakończyć się po kilku uderzeniach! Jednak odpowiadając na główne pytanie, warto zauważyć, że dwa czynniki odgrywają w nim kluczową rolę:

  • Sprawność fizyczna sportowca
  • Oraz jego spójność i doskonalenie techniki

Tak więc dobrze dopracowany cios boksera, jest w stanie położyć sportowca MMA w kilka sekund.

Osobliwością MMA jest przede wszystkim aktywna konfrontacja, z wszechstronnymi kombinacjami i technikami. Tak wysokie obciążenie nie jest możliwe dla nastolatków lub początkujących w wieku 35-40 lat. Z kolei boks może uprawiać osoba w młodym lub średnim wieku.

Aby wzmocnić kondycję, bardziej preferowane będą również treningi bokserskie. Ten sport jest również zalecany w przypadkach, gdy celem jest osiągnięcie wysokich celów i robienie kariery profesjonalnej, ponieważ wybitni sportowcy otrzymują znaczne dochody (różnica może osiągnąć dziesiątki razy) w porównaniu z MMA! A zakłady boks spodobają się tym, którzy są przyzwyczajeni do oglądania konfrontacji sportowców z ekranów! Nowe możliwości i wsparcie ulubionych sportowców również odgrywają szczególną rolę!

 

Kategorie
Artykuł

Leave a ReplyPowiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.