Dodatkowe hobby dla prawdziwego fightera

Wiele tych samych aktywności można wykonywać rekreacyjnie lub wyczynowo. Rowerem jeździmy spokojnie, ale także wyczynowo po górach, podobnie jest z wędkarstwem. Część osób uprawia je spokojnie typowo dla relaksu, ale są także osoby, które stawiają na adrenalinę.

Mimo że wędkarstwo może kojarzyć się ze spokojnym hobby, to nie do końca jest to prawda. Wszystko zależy od metody połowu oraz wielkości ryby, która złapie naszą przynętę.

Ten wyczekiwany moment

Po zarzuceniu przynęty wędkarz czeka na moment, podczas którego ryba zacznie brać, a on zostanie powiadomiony o tym za pomocą sygnalizatora czy ruchów wędki. Dla osób, które nigdy nie łowiły, nie jest łatwo sobie wyobrazić, jak wygląda to napięcie. Często towarzyszy temu wrażenie, że coś ruszyło wędkę lub spławik. Oczekiwanie na branie szczególnie rozpala emocje, gdy polujemy na dużą i silną rybę, z którą wiemy, że będziemy musieli stoczyć trudną walkę.

Wędkarstwo spinningowe

Metoda spinningowa wymaga szczególnie dużej aktywności, a sprzęt wędkarski musi być lekki i wytrzymały. W tej metodzie można używać wyłącznie sztucznej przynęty. Łowimy drapieżniki, które najczęściej są silne i wytrzymałe, czyli sumy, karpie czy pstrągi. Przynętę wyrzucamy na znaczną odległość, a następnie używając różnych technik, holujemy do siebie. Ma ona swoim wyglądem i ruchem naśladować zachowanie niewielkich ryb i zwierząt. Spinning opiera się na ciągłym wyrzucaniu i holowaniu przynęty.

Branie, czyli początek walki

Po udanym braniu i zacięciu ryby następuje walka wędkarza z rybą. Przy silnej rybie wędkarz musi uważać, by nie złamać wędki, każda ma granice swojej wytrzymałości, a także na żyłkę, by jej nie przegrzać i urwać. Walka nie jest łatwa i musi być prowadzona umiejętnie, przy większych okazach może zająć nawet do dwóch godzin, co jest szczególnie męczące. Każdy wędkarz musi wypracować swoją technikę, która zagwarantuje udany połów.

Wędkarstwo morskie

Wędkarstwo morskie cieszy się popularnością cały rok. To wędkarstwo morskie pozwala na złowienie ryby o wadze nawet 300 czy 400 kilogramów. Sprzęt do wędkarstwa morskiego jest zdecydowanie wytrzymalszy, a co za tym idzie droższy. Tutaj potrzeba już przynajmniej dwóch osób. Jedna walczy głównie za pomocą kołowrotka wędki, przytwierdzonej do kosza, a druga manewruje łódką, tak by ułatwić, wyciągniecie ryby. Ogromną satysfakcje daje wyciągnięcie na jacht, z którą stoczyło się ciężką walkę.

Rywalizacja w wędkarstwie

Wędkarstwo sportowe, czyli rywalizacja. Jest kilka różnych odmian wędkarstwa sportowego, w którym liczy się: czas, punkty czy też waga złowionej ryby. Tutaj szczególne ważne jest odpowiednie dobranie sprzętu i techniki. Ryba, mając do wyboru wiele przynęt, musi wybrać tą naszą. Pomoc w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu oferuje sklep wędkarski Opole, które szczyci się ogromną znajomością w tym temacie.

Wiele osób uważa, że wędkarstwo to hobby dla leniwych, nie jest tak, a walka z rybą dostarcza sporo adrenaliny i wymaga niemałego wysiłku. Dlatego uprawiając wędkarstwo sportowe, należy pamiętać o ćwiczeniach, które wzmocnią nasze mięśnie i pozwolą na skuteczniejszy połów.

Kategorie
NEWS

Leave a Reply

Powiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.