fot. pixabay

Czy Khabib Nurmagomedov przerwie sportową emeryturą na jeszcze jedną walkę?

Khabib „The Eagle” Nurmagomedov to niepokonany, były mistrz wagi lekkiej UFC z zawodowym rekordem MMA wynoszącym 29 zwycięstw i 0 porażek. Khabib posiada czarny pas w judo i ustanowił rekord najdłuższego panowania w kategorii wagi lekkiej UFC.

Nurmagomedov rozpoczął treningi sportów walki pod okiem swojego ojca w wieku 8 lat. W wieku 12 lat zaczął trenować zapasy, w wieku 15 lat judo, a w wieku 17 lat combat sambo. W tej ostatniej dyscyplinie Nurmagomedov zdobył mistrzostwo świata WCSF w 2009 i 2010 roku, walcząc w MMA.

Zadebiutował w MMA w 2008 roku na gali CSFU: Champions League przeciwko Vusalowi Bayramovowi. Rosjanin zmusił Vusala w pierwszej rundzie do poddania. Następnie wziął udział w Pakrtation Artium Cup, gdzie wszystkie swoje zwycięstwa odniósł przez jednogłośną decyzję sędziów. Wkrótce potem przeniósł się do wagi półśredniej i wygrał turniej Tsumada Fighting Championship 3. Swój kolejny tytuł zdobył w Golden Fist i M-1, jeszcze przed podpisaniem kontraktu z ProFC. W tej organizacji uzyskał dorobek 6-0 i wyróżnił się tym, że każdego przeciwnika pokonywał w pierwszej rundzie. Opuścił ProFC w 2011 roku, aby dołączyć do UFC.

Khabib Nurmagomedov UFC

Khabib Nurmagomedov przyszedł do UFC z dorobkiem walk 16-0 i tam kontynuował świetną passę, wygrywając każdą walkę w oktagonie z ogromną łatwością. Pokonał jednych z najlepszych zawodników UFC w promocji, w tym Michaela Johnsona, Rafaela Dos Anjosa i Conora McGregora.

Nurmagomedov zmierzył się z Alem Iaquintą na gali UFC 223 o pas wagi lekkiej UFC po tym, jak Tony Ferguson doznał kontuzji kolana. W tym samym czasie Max Holloway został uznany za niezdolnego do walki przez New York State Athletic Commission. „The Eagle” zdominował przeciwnika w 5-rundowej walce i wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów. Tak świetnie zapowiadająca się kariera została jednak nagle przerwana na życzenie samego Khabiba.

Pamiętny pojedynek

W sobotę 24 października 2020 roku niepokonany mistrz wagi lekkiej Khabib Nurmagomedov zaszokował świat sportu, ogłaszając przejście na emeryturę po imponującym zwycięstwie nad tymczasowym mistrzem wagi lekkiej – Justinem Gaethje.

Nurmagomedov zaskoczył fanów i bukmacherów (sprawdź dostępnych legalnych bukmacherów w Polsce) , pokonując Gaethje w 2. rundzie. Tymczasem wielu komentatorów przewidywało, że pojedynek będzie trwał co najmniej do 3. rundy. W rzeczywistości Khabib stanął na podium, choć Gaethje spisał się nieźle w pierwszej rundzie (dwóch sędziów orzekło, że ją wygrał). Ta wygrana przyniosła mu nagrodę Performance of the Night.

Zawodnik z Dagestanu dodatkowo zaskoczył wszystkich komentarzem po swoim zwycięstwie: „Dzisiaj chcę powiedzieć, że to była moja ostatnia walka. To było marzenie mojego ojca. Osiągnąłem już wszystko”. Dodatkowym powodem do odejścia na emeryturę była obietnica złożona matce: wyznał jej, to będzie jego ostatnia walka: „Obiecałem jej, że to będzie moja ostatnia walka. Jestem człowiekiem honoru. Jeśli daję słowo, muszę go przestrzegać”.

Pomimo ogłoszenia swojej emerytury, na stronach bukmacherów pojawiły się zakłady pozwalające wytypować, czy wróci on do oktagonu. Dyskusję o powrocie Khabiba Nurmagomedova wywołał również w 2021 roku na Twitterze Rafael dos Anjos. Przez to powrót Khabiba Nurmagomedova stał się na krótki czas jednym z najbardziej gorących tematów wśród fanów MMA od pamiętnego pojedynku, gdy opuścił on rękawice w oktagonie po zanotowaniu 29. zwycięstwa w karierze na UFC 254. Mamy jednak rok 2022 i wygląda na to, że przewidywania sprzed kilkunastu miesięcy się nie sprawdziły.

Przejście na emeryturę

Pomimo prób negocjacji, aby sprowadzić go z powrotem na jeszcze jedną walkę, prezydent UFC Dana White ogłosił 19 marca 2021 roku, że zaakceptował decyzję Nurmagomedova o przejściu na emeryturę. Tym samym zwolnił się tytuł mistrza wagi lekkiej UFC. 1 lipca 2022 roku Nurmagomedov oficjalnie trafił do UFC Hall of Fame podczas International Fight Week w Las Vegas.

Czym zajmuje się dziś Nurmadomedov po zakończeniu kariery? Po przejściu na emeryturę Nurmagomedov zajął się biznesem. Jednak zamiast inwestować w akcje czy gastronomię, skupił się na sporcie. Zakupił Gorilla Fighting Championship (GFC), rosyjską federację MMA za 1 milion dolarów. Po zakupie doszło do zmiany nazwy i dziś klub nazywa się oficjalnie Eagle Fighting Championship (EFC).

Od czasu przejścia na emeryturę w październiku 2020 roku Nurmagomedov jest również trenerem. Współpracuje z głównym trenerem American Kickboxing Academy, Javierem Mendezem. Obecnie trenuje w narożniku Islama Makhacheva (UFC), Zubaira Tukhugova (UFC), Tagira Ulanbekova (UFC), Islama Mamedova (Bellator), Gadzhiego Rabadanova (Bellator), Saygida Izagakhmaeva (ONE Championship) oraz własnych kuzynów: Abubakara Nurmagomedova (UFC), Umara Nurmagomedova (UFC) i Usmana Nurmagomedova (Bellator).

„Teraz z Eagle FC będę kontynuował swoje dziedzictwo w MMA”, czytamy słowa czempiona na stronie Eagle FC. „Nauczyłem się tak wiele w mojej karierze, a teraz mogę podzielić się tym doświadczeniem, aby stworzyć nowy rodzaj ligi sportów walki. Eagle FC zapewnia prawdziwie globalną promocję i dba o swoich zawodników. Codziennie pracuję nad tym, aby ten sport stawał się lepszy, chcemy stworzyć najlepsze środowisko do rozwoju, aby kolejne pokolenie zawodników mogło wznieść się na wyżyny mistrzostwa”.

Kategorie
Artykuł

Leave a ReplyPowiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.