Scott Askham
Zdjęcie: KSW

Scott Askham – nowa korona KSW z Yorkshire!

Scott Askham urodził się 20 maja 1988 w West Yorkshire, Pontefract. Treningi mieszanych sztuk walki rozpoczął będąc nastolatkiem. Przed przejściem na zawodostwo stoczył 6 walk amatorskich, wszystkie wygrywając. W tym czasie pracował także w firmie zajmującej się instalowaniem sygnalizacji świetlnych.

Scott Askham profesjonalną karierę rozpoczął w 2010 roku.  Od tego czasu walczył między innymi dla: UFC, Absolute Championship BerkutBAMMA I Cage Warriors.

Początki profesjonalnej kariery

Scott był miłośnikiem boksu i tam na samym początku upatrywał swoich szans. Po jednej z nieudanych walk amatorskich, za namową trenera postanowił spróbować swoich sił w mieszanych sztukach walki. Anglik zadebiutował w profesjonalnym MMA w 2010 roku. Początkowo walczył dla regionalnych organizacji MMA na terenie Wielkiej Brytanii, m.in. British Cage Fighting Championship, Cage Warriors i BAMMA. Wygrywał wszystkie kolejne walki zawodowe – 7 pierwszych zakończyło się przez nokaut w pierwszej rundzie.

 

Zdjęcie: Bamma

7 czerwca 2014 roku, podczas gali BAMMA Fight Night w Sounthampton znokautował w trzeciej rundzie Maxa Nunesa.  Po tej walce, jako niepokonany zawodnik z 12 wygranymi na koncie podpisał kontrakt z UFC.

 

Walki w UFC

Scott Askham pierwszą walkę dla nowej organizacji stoczył 4 października 2014 z Magnusem Cedenbladem podczas UFC Fight Night 53 w Sztokholmie. Przegrał wtedy przez jednogłośną decyzję po 3 rundowym pojedynku. Była to jego pierwsza przegrana w zawodowej karierze.

Kolejną walkę wygrał przez nokaut z Antonio dos Santos Jr. podczas gali UFC Fight Night 69.

W październiku 2015 roku na gali UFC Fight Night 76 zmierzył się z Krzysztofem Jotko.  Scott Askham przegrał pojedynek przez niejednogłośną decyzję sędziów. Walka była bardzo wyrównana i obaj panowie zostawili kawał serca w klatce.

Na zwycięskie tory powrócił podczas UFC Fight Night 84, nokautując w pierwszej rundzie Chrisa Dempseya. Przyznano mu również bonus za występ wieczoru.

 

3 years ago today since my walk off KO! 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿3 lata dziś minęło od mojego nokautującego odejścia! 🇵🇱The Gym KingConcussion Pro 1 #HudsonMaintenanceLTD #HoyleMillMOTColeman's SteakhouseiGot DOMS #R.WBuilding&Landscaping #MccUtilities #TheInjuryClinic @Lovehempuk#TheAlpha #HDSports Heavy Duty Fight Management #ukmma #mma #boxing #thai #thaiboxing #combatsports #kickboxing #striking #wrestling #ksw #ufc #bellator #aca #bjj #winning #futurechamp #walkoffko #southpaw #knockout #ko #kotn #potn #london #o2arena #millenniumdome

Opublikowany przez Scott Askham Środa, 27 lutego 2019

 

Z powodu kontuzji musiał wycofać się z walki z Anthonym Smithem, zaplanowanej podczas The Ultimate Fighter 23 Finale.

Po wyleczeniu kontuzji Scott stoczył jeszcze w UFC dwa pojedynki, oba przegrywając. Pierwszy z Jackiem Hermanssonem podczas UFC Fight Night 93 (jednogłośna decyzja),  drugi z Bradleyem Scottem podczas UFC Fight Night 107. O starciu z Bradleyem śmiało można powiedzieć,  że Askhama obrabowali ze zwycięstwa sędziowie. Anglik z Yorkshire był dużo lepszym zawodnikiem na dystansie trzech rund. Niestety skutkiem tej przegranej było zwolnienie z UFC. Scott do dziś nie ukrywa żalu, że zwolnienie było przedwczesne, a UFC nie pozwoliło mu się pokazać z lepszej strony.

 

Kariera po UFC

Po zwolnieniu z UFC Anglik stoczył jeden pojedynek w ACB. W walce wieczoru gali ACB 70 w Sheffield wygrał przez niejednogłośną decyzję z Lukiem Barnattem.

Kontrakt z KSW

10 grudnia 2017 Askham podpisał kontrakt z KSW.

W polskiej organizacji zadebiutował 3 marca 2018,  podczas gali KSW 42: Khalidov vs. Narkun. Anglik pokonał Michała Materlę w pierwszej rundzie, demolując go kopnięciami na wątrobę. Przyznano mu za to bonus za nokaut wieczoru.

Mało kto dawał wówczas Askhamowi szansę na pokonanie Michała. Ba! Niektórzy złowieszczo okrzyknęli go ogórkiem i kolejnym, który napompuje rekord „nieskalanym” polski zawodnikom. Nic bardziej mylnego. Na chwilę obecną 31-letni Anglik urodzony w Ponterfact walczy bardzo efektownie i efektywnie. Warto również zaznaczyć, że Anglik w swojej karierze nigdy nie przegrał przez nokaut czy poddanie.

Kolejny pojedynek Askham wygrał podczas KSW 45 – The Return to Wembley. Nie dał szans Marcinowi  Wójcikowi odprawiając go w pierwszej rundzie, po raz kolejny demolując wątrobę rywala.

 

materla vs askham

fot: Paweł Cherek

Tym zwycięstwem Scott zapewnił sobie awans do finału wagi średniej organizacji KSW. Czekał tam na niego Michał Materla. Askham miał przed tym pojedynkiem pewne problemy z wagą. Podczas porannego ważenia wniósł dużo poniżej wymaganego limitu. Anglikiem zachwiało i wydawało się, że może to wpłynąć na jego dyspozycją podczas walki.

Chłopak z Hemwsworth doszedł jednak do siebie i podczas walki pokazał gamę kapitalnych technik. W końcu mogliśmy ujrzeć jak radzi sobie w grze parterowej. W trzeciej rundzie walki o pas Scott kapitalnym latającym kolanem znokautował byłego mistrza KSW, Michała Materlę i został nowym championem kategorii średniej polskiej organizacji.

 

Życie prywatne

Scott ma żonę Ellę oraz dwie córeczki dwuletnią Ivy – Rose i pięcioletnią Avę. Nigdy nie ukrywał, że rodzina jest dla niego największą motywacją. Askham w 2010 roku stracił swojego starszego brata Chrisa w wypadku samochodowym. Przed walką z Materlą, Scott wspominał na social mediach o rocznicy jego śmierci.

Ojcem Scotta jest Ronnie Askham. Anglik podkreśla, że to właśnie jemu zawdzięcza to, w jakim miejscu się teraz znajduje . Rodzice Askhama mocno go dopingują i są z nim praktycznie na każdej jego walce.

31 -letni Brytyjczyk może liczyć na swoich fanów. Zawsze podążają za nim i wspierają go w bojach. Podczas gali ACB w Sheffield na trybunach było słychać doping fanów Yorkshire. Zabawa trwała w najlepsze, kiedy Scott jednostronnie prowadził i wygrywał pojedynek z Lukiem Barnattem. Jego kibiców można było również nie raz usłyszeć na ulicach Łodzi, a ostatnio w Gdańsku przed walką o pas. Wraz z nimi wędruje flaga, która jest jakoby symbolem ich sympatii do chłopaka z Hemsworth.

 

Statystyki Scotta Askhama:

Stoczone walki: 21

Wygrane: 18

Przed nokaut: 12

Przez poddanie: 2

Przez decyzję: 4

 Przegrane: 4 (wszystkie przez decyzje).

Kluby: AVT Leeds i American Top Team

Kategorie
KSWUncategorized

Napisz komentarz

*

*

Powiązane

 • ksw 52

  KSW 52 – wyniki ważenia

  Przed samą galą KSW 52 odbyło się oficjalne ważenie rozpoczęte o godzinie 10:00 czasu polskiego. Na szczęście obyło się bez problemów i każdy zawodnik wypełnił wymagany limit wagowy. Tak...
 • Askham Khalidov KSW 52
  KSW

  Askham: Decyzja Mameda o emeryturze była podyktowana porażką

  W walce wieczoru KSW 52 mistrz wagi średniej, Scott Askham stoczy bój z Mamedem Khalidovem. Walka jak wiemy nie będzie o pas, który dzierży Anglik, jednak to nie zmienia...
 • KSW 52
  KSW

  KSW 52 – garść informacji dla kibiców

  KSW 52 zbliża się już szybko i nie ubłagalnie. Największa organizacja MMA wróci po raz kolejny do Gliwic. W walce wieczoru zobaczymy powracającego do oktagonu Mameda Khalidova z Brytyjczykiem...
 • Mamed Khalidov Powrót legendy
  KSW

  Mamed Khalidov: Powrót legendy [WIDEO]

  Mamed Khalidov to absolutna legenda organizacji KSW oraz jeden z najbardziej cenionych zawodników w historii polskiego MMA. Reprezentant Berkut Arrachion Olsztyn przez prawie 14 lat był niepokonany nad Wisłą, a...