Na czym polegają walki MMA?

Walki MMA robią się w Polsce coraz popularniejsze. Z tego powodu warto przytoczyć ich zasady, aby nawet niedzielny kibic mógł zrozumieć, na czym polega ta dyscyplina sportu.

Dyscyplina bez zasad?

Niezorientowanemu kibicowi może wydawać się, że podczas walki nie obowiązują żadne zasady. Nie jest to prawda. Regulamin jasno określa, jakich uderzeń nie można wyprowadzać. Mimo wszystko faktycznie jest to sport, który pozwala na stosowanie rozmaitych technik. W tym miejscu warto rozwinąć sam skrót MMA – oznacza on w języku angielskim Mieszane Sztuki Walki.

Podczas samych walk jest w nich znacznie więcej strategii niż mogłoby się wydawać laikowi. Zawodnik musi dobrze rozeznać słabsze i mocniejsze strony rywala, aby poprowadzić walkę w taki sposób, żeby samemu czerpać większe korzyści. Często przygotowanie głównego ciosu poprzedzone jest techniczną sekwencją, która ma doprowadzić do danej sytuacji.

Oczywiście, jak to w sporcie, ważny jest szacunek do rywala. Dlatego nie można go gryźć, pluć na niego czy też stosować na nim technik spoza tych dopuszczonych przez regulamin. Niedozwolone są na przykład chwyty czy uderzenia, które mogą doprowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu.
W razie czego nad bezpieczeństwem starcia czuwa sędzia, który w razie potrzeby rozdziela walczących ze sobą zawodników. Same walki są zaś widowiskowe z uwagi na to, że dopuszczalne jest używanie rąk oraz nóg, a starcia nie przerywa się, gdy zawodnicy zaczynają siłować się w parterze.

Interesujesz się MMA? Niejeden bukmacher ma w swojej ofercie zakłady na poszczególne walki.

Coraz większa popularność w Polsce

Skąd rosnące zainteresowanie MMA w naszym kraju? Prawdopodobnie między innymi stąd, że starcia są bardzo widowiskowe. Do tego same walki nie trwają długo, przez co podczas ich oglądania nie sposób się nudzić.
Jeśli chodzi o długość walki, to składa się ona z trzech lub pięciu rund (więcej rund mają walki o pas mistrzowski). Jedna runda trwa pięć minut, a po niej następuje minutowa przerwa. Jak nietrudno policzyć, jedna walka, która nie toczy się o pas mistrzowski, trwa zaledwie siedemnaście minut, licząc razem z przerwami. Być może to właśnie stąd tak duże zainteresowanie MMA. Młode pokolenie, które jest przyzwyczajone do krótkich i szybkich treści dostaje właśnie taką rozrywkę.

Ochrona zawodników

W celu uniknięcia poważniejszych urazów, zawodnicy zakładają ochraniacze na zęby oraz rękawice wyraźnie mniejsze od tych bokserskich. Nie ma żadnych zabezpieczeń na kolana, łokcie, głowę czy krocze, dlatego też starcia bywają naprawdę brutalne. Zdarza się, że zawodnicy odnoszą kontuzje, ponieważ rywal mocno zaatakował dopuszczalnym ciosem. Z tego powodu może nie być to sport dla osób wrażliwych. Nigdy nie wiadomo, do jakich sytuacji dojdzie podczas walki.

W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.

Betfan to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę BetFan sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.betfan.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2018 R. NR PS4.6831.3.2018.

Materiał sponsorowany

Kategorie
Świat

Leave a ReplyPowiązane

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.